Opublikowano: 7 maja 2022

System e-TOLL Logiplanner portal logistyczny transportSystem e-TOLL to stosunkowo nowa, wprowadzona przez Krajową Administrację Skarbową technologia, której celem jest ułatwienie poboru należności za płatne odcinki polskich dróg bez konieczności korzystania z bramek. Sprawdzamy, czy e-TOLL w istocie ułatwił transport. Jak działa w praktyce, co usprawnia, co utrudnia i jakie przeszkody w jego funkcjonowaniu odnotowują użytkownicy?

Jak działa e-TOLL?

W teorii system miał za zadanie ułatwić użytkownikom dróg korzystanie z ich płatnych odcinków poprzez umożliwienie automatycznego regulowania należnych za przejazdy opłat. Zasada działania e-TOLL jest w istocie prosta. Potrzebna jest aplikacja mobilna, urządzenie, obsługujące system – do wyboru mamy OBU (On Board Unit), ZSL (zintegrowane) lub bardziej zaawansowane urządzenia EETS (European Electronic Toll System), te ostatnie sprawdzają się w naliczaniu opłat na terenie całej Europy. Modele tych urządzeń różnią się od siebie sposobem montażu (w instalacji samochodu lub do gniazda zapalniczki) oraz funkcjonalnością – mogą posiadać dodatkowo na przykład funkcję monitorowania zużycia paliwa czy odczytu danych z tachografu. W gruncie rzeczy jednak, działanie wszystkich sprowadza się do tego samego. Dalej konieczna jest również rejestracja na stronie etoll.gov.pl, w jednym z wielu punktów obsługi klienta lub u operatora kart flotowych. Na koniec niezbędne jest doładowanie konta, z którego pobierane będą opłaty. Tak to powinno działać w założeniu twórców.

Co faktycznie ułatwia e-TOLL?

Niewątpliwie największą zaletą systemu jest wykorzystanie w nim łączności satelitarnej, która usprawnia pracę firmom transportowym, choćby pozwalając na raportowanie transportów. Fizycznie ułatwia również wnoszenie niezbędnych opłat, oszczędzając czas na wykonywanych operacjach finansowych i rozliczeniach za pokonaną trasę. Można więc założyć także, że usprawnia kwestie kontroli kosztów. Wszystko to jednak, póki co, wydaje się być w dużej mierze ułatwieniem teoretycznym.

Problemy z systemem e-TOLL – brak realnego wsparcia

W praktyce, po kilku miesiącach funkcjonowania systemu, użytkownicy stwierdzają, że jednym z częściej pojawiających się problemów jest dla właścicieli firm transportowych logowanie w systemie. Wprawdzie i poprzednik systemu – viaTOLL – nie był wolny od błędów. Różnica polegała jednak na tym, że użytkownik w przypadku trudności mógł osobiście stawić się w jednym z punktów obsługi klienta i poprosić specjalistę o dokonanie rejestracji w jego imieniu. E-TOLL nie daje takich możliwości.

Problemy z systemem e-TOLL – liczne błędy

Choć aplikacja przed wdrożeniem przeszła z całą pewnością testy, wydaje się, że nie były one wystarczające. Użytkownicy e-TOLL zauważają bowiem wiele błędów, które uniemożliwiają prawidłowe naliczanie opłat oraz skuteczne korzystanie z systemu. Zgłaszane usterki mogą być wprawdzie eliminowane dość sprawnie, zważywszy jednak, że mowa o „żywym organizmie”, którego poprawne funkcjonowanie jest niezbędne choćby ze względu na fakt, że karą za złe wyliczenia, skutkujące uregulowaniem niewłaściwej kwoty, obciążony zostanie właściciel firmy transportowej, brak wad wydaje się kluczowy. Co więcej, błędy nie dotyczą tylko aplikacji, ale również dostępnych na rynku urządzeń.

Jak więc uniknąć problemów z obsługą systemu e-TOLL?

Użytkownicy nie są w stanie zapobiec błędom aplikacji, wadliwemu działaniu urządzeń, ani błędom podczas rejestracji. Mogą jednak upewnić się, że to, co pozostaje po ich stronie, zostało wykonane bezbłędnie. Dotyczy to choćby sprawdzenia, czy podane podczas rejestracji dane są prawidłowe i zgodne ze stanem faktycznym – to pozwoli połączyć system identyfikacyjny urządzenia z numerem rejestracyjnym pojazdu. Warto również zająć się tym z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Moment wjazdu na płatny odcinek drogi to chwila, w której niewiele da się już poprawić. Warto więc zająć się przygotowaniami przed rozpoczęciem przez kierowcę trasy. Zdecydowanie należy również znaleźć wiarygodnego i rzetelnego dystrybutora urządzeń, który obok pewnej jakości, zagwarantuje również wsparcie pozakupowe.

Jeśli mimo to nie uda się uniknąć błędów, doraźnie można rozwiązać problem, wnosząc stosowną opłatę „ręcznie”.

Kiedy można się spodziewać, że e-TOLL zacznie działać poprawnie?

Prace nad wyeliminowaniem usterek trwają w trybie ciągłym, właściwie już od dnia uruchomienia systemu. Kompleksowa gotowość deklarowana jest mniej więcej  w lipcu 2022 roku. W harmonogram prac, obok eliminacji usterek, wliczone zostało również dodanie nowych funkcjonalności. Użytkownikom pozostaje więc póki co cierpliwe oczekiwanie.