Od 21 maja 2022 roku na właścicielach firm transportowych, w których wykorzystywane są samochody o masie od 2,5 do 3,5 tony – czyli w praktyce busy, które realizują transport w Unii Europejskiej, spoczywa obowiązek dostosowania się do nowych przepisów. Jakie zaszły zmiany?
Czym jest Pakiet Mobilności?
Zmiana przepisów wynika z wdrożenia przez UE nowych zasad, które spisane zostały w tak zwanym Pakiecie Mobilności I. To wymusiło w naturalny sposób również zmiany przepisów wewnętrznych w krajach wspólnotowych. Obowiązującą w tym zakresie regulacją w Polsce jest Ustawa z 26 stycznia 2022 o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców i niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. z poz. 209). Rozporządzenie UE wiąże się z kilkoma dokumentami, zatwierdzanymi w różnych okresach w ramach Parlamentu Europejskiego i Rady UE, zostawmy jednak przepisy w tyle i skupmy się na praktycznej stronie regulacji.
Jakie zmiany oznacza Pakiet Mobilności I?
Podstawową i chyba najistotniejszą zmianą jest obowiązek posiadania odpowiednich dokumentów. Do świadczenia usług transportowych, konieczne jest uzyskanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, a także wspólnotowej licencji dla firm, obsługujących transport międzynarodowy rzeczy.
Poza powyższym, zmiany oznaczają także między innymi brak możliwości wypłacania kierowcy delegacji, nowe zasady obliczania wynagrodzeń, konieczność stosowania i przechowywania ewidencji pracy kierowcy i wiele więcej.
Przepisy wdrożone zostały w związku z faktem, iż na terenie UE dynamicznie wzrosła ilość firm transportowych spoza Unii, a także w wyniku konieczności ujednolicenia przepisów dla wszystkich krajów członkowskich.
Spod zapisów Pakietu Mobilności I wyjęci są przewoźnicy, którzy realizują zlecenia pojazdami o masie, która nie przekracza 3,5 tony w obrębie kraju.
Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca po wprowadzeniu Pakietu Mobilności I?
Zgodnie z zapisami rozporządzenia, kierowca, który prowadzi wskazany w Pakiecie Mobilności I pojazd, ma obowiązek posiadać następujący zestaw dokumentów:
- Potwierdzenie rejestracji (posiadania siedziby) firmy przewozowej, która realizuje transport na terenie Unii Europejskiej.
- Licencję wspólnotową, której koszt wydania wynosi obecnie 4000 złotych.
- Zabezpieczenie finansowe do licencji w kwocie 1800 euro dla pierwszego pojazdu oraz 900 euro dla każdego kolejnego we flocie.
- Certyfikat kompetencji zawodowych kierowcy, którego koszt wynosi 1000 złotych.
Kto udziela zezwoleń w Pakiecie Mobilności I?
Organem, który udziela zezwoleń jest starosta, wybierany na podstawie miejsca rejestracji firmy przewozowej. Jeżeli firma posiada status działalności gospodarczej, wówczas starosta wybrany na podstawie adresu miejsca wykonywania DG. Ponadto, zezwolenie można uzyskać również od Głównego Inspektora Transportu Drogowego – natomiast w tym przypadku możliwość obejmuje tylko te podmioty, które nie złożyły równolegle wniosku do starosty.
Warto w tym miejscu podkreślić, iż posiadanie opisanych wyżej dokumentów jest absolutnie obligatoryjne.
Jak długo czeka się na wydanie pozwolenia?
Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, bowiem różne starostwa pracują nad różną ilością składanych wniosków. Średnio trzeba czekać od 2 do nawet 3 – 4 tygodni.
Długi czas oczekiwania na wydanie pozwolenia wynika z ilości składanych obecnie wniosków, przy czym większości zainteresowanych bardzo się spieszy – nie każda firma zorientowała się bowiem o nowych obowiązkach na czas. Można więc założyć, że długość czasu oczekiwania na pozwolenia będzie się stopniowo skracała.