Transport gabarytowy oznacza przewóz ładunków, które za sprawą swoich gabarytów, uwzględniając również masę pojazdu, przekraczają ustalone prawnie normy. Na czym polega transport gabarytowy? Dla jakich ładunków jest przeznaczony? Jakie konieczne do spełnienia wytyczne oznacza?
Co to jest transport gabarytowy?
Warunki i normy prawne dla przewozu ładunków określa Ustawa o ruchu drogowym z dnia 20.06.1997 roku – Prawo o ruchu drogowym. Jej zapisy definiują między innymi dopuszczalne na drogach normy wagowe i gabarytowe dla pojazdów transportowych.
Wspomniana ustawa dość precyzyjnie określa parametry, według których transport można zaliczyć do kategorii gabarytowego, nazywanego również transportem ponadgabarytowym:
- Waga towaru, liczona wraz z wagą pojazdu transportowego, kierowcą, a nawet paliwem w baku przekracza 42 tony.
- Długość towaru przekracza 18,5 metra.
- Szerokość towaru przekracza 2,5 metra.
- Wysokość towaru przekracza 4 metry.
Poznaj bliżej zasady transportu ponadnormatywnego Czym jest transport specjalny.
Jakie grupy towarów najczęściej wymagają transportu gabarytowego?
Jak wynika ze statystyk firm przewozowych, w transportach gabarytowych zdecydowanie najczęściej pojawiają się pojazdy i maszyny – sprzęty budowlane, rolnicze, drogowe, urządzenia i maszyny przemysłowe czy wyposażenie hal produkcyjnych.
W przypadku wymienionych grup, oprócz wagi, istotnym czynnikiem, który wpływa na trudność transportu zwykłymi pojazdami, jest ich nietypowy i wymagający szczególnego typu pojazdów kształt.
Jak dobiera się pojazdy dla ładunków gabarytowych?
Tu znaczenie ma wiele kryteriów, którym należy się bacznie przyjrzeć:
- Wielkość powierzchni załadunkowej.
- Ładowność – waga.
- Moc silnika pojazdu.
- Parametry techniczne, które decydują o zwrotności.
Te same kryteria, obok pojazdów, dotyczą również przyczep oraz naczep. Istotna jest nawet wysokość, która wpływa na możliwości załadunku oraz rozładunku.
Jakie trudności może sprawić niewłaściwie zaplanowany transport gabarytowy?
I tu czynników, które firma transportowa musi wziąć pod uwagę, jest wiele. Począwszy od starannego zaplanowania trasy, która musi uwzględniać normy ustawy o ruchu drogowym, po analizę ewentualnych przeszkód w infrastrukturze – wysokość przejazdów, tuneli czy wiaduktów, szerokość przejazdów, dróg, obecność znaków czy barier, które mogą uniemożliwić przejazd.
Za te elementy realizacji umowy odpowiada firma transportowa – nie zleceniodawca. W praktyce, jeśli trasa nie jest firmie spedycyjnej znana, zdarza się w takich sytuacjach organizować tak zwany objazd próbny. To przejazd planowaną trasą, podczas którego następuje wnikliwa analiza możliwości i zastanych w trasie warunków. Objazd pozwala zmienić plan trasy i dostosować go do potrzeb transportu gabarytowego.
Pozwolenia na transport gabarytowy
Transport gabarytów, obok usankcjonowanych w ustawie zasad ruchu drogowego, wymaga również często stosownych pozwoleń. Szczegóły są uzależnione od określonych precyzyjnie parametrów transportowanych towarów – masa ładunku, wymiary oraz nacisk na oś pojazdu, który będzie wykorzystany do transportu.
Pozwolenia wydaje GDDKiA, prezydent miasta, starosta lub burmistrz. Wydawane są terminowo, obowiązują z reguły 2 tygodnie na przejazd jednorazowy oraz 30 dni na przejazd wielokrotny.
Niedopełnienie któregokolwiek z opisanych wyżej kryteriów wiąże się z wysokimi karami finansowymi dla firmy transportowej.
Nietypowy transport? Dowiedz się więcej o transportach masowych Transport materiałów masowych – wszystko, co powinieneś wiedzieć.