Pod pojęciem transport specjalny kryje się wiele podkategorii – zalicza się do niego transport ładunków wyjątkowo ciężkich, ponadgabarytowych czy ponadnormatywnych. Wszystkie je w uproszczeniu nazywa się ładunkami specjalistycznymi.
Co to jest transport specjalny?
W szerokiej kategorii ładunków specjalnych znajdują się wszystkie transporty, które ze względu na określone kryterium (ciężar, wymiar, charakter) wykraczają poza przyjęte ogólnie normy prawne w zapisach krajowych i międzynarodowych. Ponieważ są to ładunki nietypowe, wymagają zawsze nietuzinkowego podejścia podczas realizacji usługi transportowej.
Obok wymienionych wyżej, związanych z gabarytami transportu kryteriów, w tej grupie znajdują się również materiały niebezpieczne oraz produkty o krótkich terminach ważności, które ze względu na swój charakter, muszą być dostarczone szczególnie szybko.
Poznaj bliżej zasady transportów ponadnormatywnych Transporty gabarytowe – normy, przepisy i uwarunkowania.
Jakie ładunki zaliczają się do transportu specjalnego?
- Ładunki niebezpieczne. Wymagają specjalistycznych pojazdów, które redukują zagrożenia i umożliwiają przewóz w specjalnych warunkach transportowych. W ich przypadku konieczne jest stosowanie się do regulacji ADR w transporcie drogowym, regulacji IMO w transporcie morskim, RID w transporcie kolejowym oraz DGR w transporcie drogą lotniczą.
Dowiedz się więcej o zasadach transportu materiałów niebezpiecznych: Transport materiałów niebezpiecznych.
- Ładunki ciężkie i gabarytowe. Przeznaczone ładunkom ponadnormatywnym wagowo (ciężar), wymiarowo (długość, szerokość, wysokość) lub ze względu na nietypowy kształt. Wymagają zastosowania specjalistycznych pojazdów, bardzo często niskopodwoziowych (ze względu na konieczność zapewnienia możliwości załadunku i rozładunku) naczep.
- Ładunki chłodzone. W tej grupie znajdują się ładunki, które wymagają utrzymywania w trakcie transportu stałej temperatury. To oczywiście wszystkie te produkty, które przewozić trzeba w chłodniach, ale stosuje się tu również izotermy, chłodzone wagony kolejowe czy specjalistyczne kontenery.
- Pojazdy. Do transportu pojazdów konieczne są lawety, naczepy czy kontenery – w zależności od ilości oraz wielkości przewożonych pojazdów.
Kto może wykonać usługę transportu specjalnego?
Wykonawcą usługi transportu specjalnego może być każda firma spedycyjna, która po pierwsze dysponuje w swojej flocie potrzebnymi rodzajami pojazdów, a po wtóre, posiada stosowne uprawnienia. W praktyce jest to wiele firm transportowych. Istotnym jednak jest, aby na etapie szukania wykonawcy usługi poinformować go o swoich potrzebach.
Jakich dokumentów wymaga transport specjalny
Możliwość wykonania transportu specjalnego wymaga zawsze stosownych zezwoleń. Nie są one jednak określone ogólnie dla całej grupy tego typu transportów. Z reguły transport wymaga przede wszystkim zgłoszenia i uzyskania zgody GDDKiA lub lokalnego zarządcy dróg (władze gminne, wojewódzkie, powiatowe lub inne – samorządowe), którymi planowany jest przejazd z transportem specjalnym. Ponadto, w zależności od rodzaju transportu, mogą być konieczne dodatkowe pozwolenia – co ma miejsce na przykład w przypadku transportu materiałów niebezpiecznych.
Wybierając rzetelną firmę transportową, zawsze możesz liczyć na fachowe wsparcie i pokierowanie, jeśli to po stronie zleceniodawcy konieczne będzie uzyskanie stosownych dokumentów.