List przewozowy – CMR to najważniejszy dokument transportowy, który określa wszystkie informacje, dotyczące transportu przesyłki. Można go uznać za umowę między stronami. Stanowi zarówno potwierdzenie nadania przesyłki, jak i jej odbioru przez firmę transportową. Generowany jest w trzech tożsamych kopiach, z których jedną powinna pozostać w rękach nadawcy, druga w firmie transportowej, trzecia natomiast musi zostać umieszczona w widocznym miejscu przy przesyłce – na mniejszych przesyłkach najczęściej w formie naklejki lub wkładki do koperty przewozowej.
Jakie informacje znajdują się na liście przewozowym
List przewozowy powinien definiować wszystkie informacje, niezbędne do prawidłowego dostarczenia przesyłki: dane nadawcy (imienne oraz adresowe), dane odbiorcy (imienne oraz adresowe), dane firmy transportowej (nazwa, dane adresowe), daty przyjęcia przesyłki do transportu i wystawienia listu przewozowego, miejsce przyjęcia przesyłki oraz jej wydania, rodzaj transportowanego towaru wraz z określeniem liczby sztuk i ich numerów, określenie metody, jaką przesyłka została opakowana, informacje dotyczące wagi przesyłki brutto (koniecznie zgodne ze stanem faktycznym), koszty transportu i sposób ich pokrycia, dane dla Urzędu Celnego, potrzebne do organizacji przewozu przez granicę oraz oświadczenie, iż przesyłka jest zgodna z regulacjami Konwencji o umowie międzynarodowego drogowego przewozu towarów, sporządzonej w Genewie 19.05.1956 roku. Jeśli zachodzi taka potrzeba, list przewozowy może posiadać również informacje dodatkowe.
Oczywiście nadawca przesyłki nie ma obowiązku pamiętać, jakie informacje jest zobowiązany określić na dokumencie – wystarczy, że z należytą starannością wypełni pola formularza. Formularze, choć nie są ujednolicone i każda firma transportowa posiada ich własny wzór, zawsze wymagają podania tych samych danych i przygotowane są w taki sposób, aby ułatwić to zadanie nadawcy.
Rodzaje listów przewozowych w zależności od drogi transportu
Listy przewozowe różnią się od siebie w zależności od rodzaju transportu:
Listy przewozowe w transporcie lotniczym to: Air Way Bill (AWB) – dotyczy przesyłek w obrocie krajowym, Master Air Way Bill (MAWB) – wystawia go przewoźnik dla spedytora, który równocześnie jest nadawcą, a dotyczy transportu przesyłek różnych klientów w to samo miejsce oraz House Air Way Bill (HAWB) – dotyczy skonsolidowanych przesyłek w transporcie lotniczym, wystawia go spedytor.
List przewozowy w transporcie kolejowym: CIM – międzynarodowy kolejowy list przewozowy, wystawiany jest dla transportu w momencie jego rozpoczęcia, generuje go nadawca oraz przewoźnik, a dotyczy kolejowego transportu w Europie Zachodniej oraz SMGS – dla krajów na terenie Europy Wschodniej i Dalekiego Wschodu.
List przewozowy w transporcie drogą morską to inaczej konosament. Wystawia go przewoźnik lub kapitan jednostki morskiej w jego imieniu. Podobnie jak inne listy przewozowe, konosament również musi zawierać wszystkie informacje, dotyczące doręczenia oraz samej przesyłki.
Kluczowa jest staranność
Jeśli chcesz mieć pewność, że przesyłka dotrze w deklarowanym terminie do nadawcy, musisz bardzo dokładnie uzupełnić potrzebne dokumenty. Błędne wypełnienie listu przewozowego w najlepszym przypadku spowolni realizację usługi, w najgorszym – zablokuje możliwość dostarczenia przesyłki. A ponieważ kwestia często dotyczy trwającego długo transportu międzynarodowego, cofnięcie przesyłki wygeneruje bardzo duże opóźnienia oraz dodatkowe koszty.